Müşteri Hizmetleri


05387842997

Aylık Araç Kiralama

 
Unutmayın, araç kiralamanızın alış saatine 24 saatten daha az bir süre kalması ya da rezervasyon iptal edilmeksizin aracın teslim alınmaması halinde kiralama ücretinin iadesinde kesinti yapılmaktadır.
 
İptal ve iade şartlarınız nelerdir?
İptal ve iade taleplerinizi rezervasyonu yaptığınız tarihte tarafımıza bildirirseniz, ödediğiniz tüm tutar kartınıza iade edilecektir.
 
Diğer iade ve iptal taleplerinizde uygulamamız şu şekildedir:
 
Kiralama başlama saatine 24 saatten daha az  bir zaman kalması veya rezervasyon iptal edilmeksizin aracın teslim alınmaması durumunda 3 günlük kiralama ücreti tutarı kadar kesinti yapıldıktan sonra iade yapılmaktadır. Araç kiralama süresi 3 günden az ise iade yapılamamaktadır.
Kiralamanızın alış saatine 24 saatten fazla bir süre var ise, kiralama ücretinde 1 günlük kesinti yapıldıktan sonra iade yapılmaktadır.
Hasar güvence paketini almanız durumunda ücretsiz iptal ve iade yapılmaktadır. 
Havalimanlarında teslimat ücretli midir?
Tüm Havalimanlarında, 7/24 teslimatlar ücretsiz olarak sağlanmaktadır.
 
Adresimde teslim almak istediğimde ekstra ücret öder miyim?
Temel Prensip olarak Adrese teslimatlar ek hizmettir ve ek ücrete tabidir. Ancak ofislerimizin bir kısmı, bazı lokasyonlar için ücretsiz hizmet verebilmektedir. Konu ile ilgili detayları ve farkları rezervasyon aşamasında görebilmektesiniz.
 
Kiraladığım Aracın alırken nelere dikkat etmeliyim?
Kiralama sözleşmesini imzalamadan önce; araç kilometresini, avadanlıklarını ve yakıt seviyesini kontrol ediniz. Herhangi bir kusur ve hasar var ise yetkili personelimizle birlikte tespit ederek sözleşmeye doğru aktarıldığından emin olunuz. Sonradan mağduriyetin yaşanmaması için imzalanan sözleşmenin tüm detaylarının (çıkış gün/saat, dönüş gün/saat vb.) dikkatlice incelenmesinde yarar bulunmaktadır. Örneğin, Sözleşmede belirtilen dönüş saatinin geçilmesi halinde ek bir günlük ücret tahsil edilecektir.
 
Farkı lokasyonda iade etmek istersem ücret öder miyim?
Evet. Her ofisin şehirlerarası mesafeye göre değişen Tek Yön Ücretleri vardır.
 
Kiralanan Araç ile yurtdışına çıkabilir miyim?
Kiraladığınız araçla yurtdışına çıkış yapılamamaktadır.
 
Araçlarınızda ücretli geçişler için uygulama nedir?
Tüm Kiralık Araçlarımızda HGS bulunmaktadır. Kiralama süresi sonunda, HGS kullanım bilginiz otomatik hesaplanır ve geçiş ücreti kredi kartınızdan tahsil edilir.
HGS takılı araçlar ile OGS gişelerinden geçiş yaparsanız; kaçak geçiş yapmış olursunuz. Kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu şekliyle) kiralama işleminde verilen kredi kartından tahsil edilir.
Osmangazi köprüsünden yapılan geçişlerde HGS kullanılmamaktadır, gişede nakit ödeme yapılması gerekmektedir.
Araç Kiralamada Kilometre limiti var mıdır?
Kilometre sınırı vardır. Detaylı bilgiyi 0850 241 1724 No ’lu Çağrı Merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz.
 
Araçların model yılı nedir?
Araçlarımız azami 2 yaşını ve/veya 50 bin km ’yi geçmemiş araçlardır.
 
Kiralık Araçlarda Akaryakıtı nasıl kontrol edeceğim?
Tüm Araçlarımız “Adil Yakıt Politikası” kapsamında kiraya verilmektedir. Dolu depo ile alındı ise, dolu depo ile dönmesi, boş depo ile teslim edilen Araçların boş depo ile teslim edilmesi gerekmektedir.   Kısmi yakıt bulunan Araçların ise aynı yakıt seviyesi ile iade edilmesi gerekmektedir.  Eksik yakıt ile dönen Araçlarda Akaryakıt tahsilatı gerçekleştirilecektir. Fazla Akaryakıt iadesi yapılmamaktadır
 
Trafik cezası geldiğinde nasıl bir işlem yapılmaktadır.
Trafik cezası TC kimlik numaranıza işlendi ise, ödemeyi aracın kullanıcısı yapmaktadır.
Plakaya yazılan trafik cezalarında, trafik cezası tarafımıza bildirildiğinde hizmet ücreti ile birlikte müşterilerimizin Kredi Kartından tahsil edilmektedir.
Kaza yaptım veya Araç yolda arıza yaptı. NE yapmalıyım?
Can Güvenliğini sağladıktan sonra, ilk iş olarak 0850 241 1724 No ’lu Çağrı Merkezimizi arayarak bildirimde bulunmanız gerekmektedir.
Çarpışma ve hırsızlık halinde; Aracın yerini değiştirmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak hırsızlık, kaza ve alkol tespit raporları alınmalıdır.
Çarpışma halinde yukarıda belirtilen maddelerden hiçbiri olamadıysa, misafirlerimizin kazanın oluş durumuna göre Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı tutması gerekmektedir.
Aylık, Yıllık Araç Kiralama Hizmetiniz var mı?
Aylık, Yıllık Araç Kiralama Hizmetiniz bulunmaktadır. İhtiyacınız çerçevesinde 0850 241 1724 No ’lu Çağrı Merkezimizi arayarak veya cs@hangarautos.com adresine e-mail göndererek bilgi ve teklif alabilirsiniz.
 
Kiralık Aracı vaktinde iade edemez isem ne olur?
Araç iadesinde gecikme ve tarihlerde bir değişiklik olacaksa daha önceden ofisi arayıp bilgi verilmelidir.
Gecikmenin süresine istinaden gecikme ücreti yansıtılmaktadır.
Araç iade süresinin 2 saati geçtiği durumlarda bir günlük araç kiralama bedeli yansıtılmaktadır.
Kurum adına yâda Bireysel olarak Faturamı nasıl alacağım?
Kurumsal olarak talep edilecek faturalarda, Kiralama başlangıcında, ofise fatura bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. Bireysel bilgiler zaten ofislerimizde bulunmaktadır, doğruluğunu teyit etmekte yarar bulunmaktadır. Faturalar, kiralama bitiminde, fiili duruma göre basılarak e-fatura veya basılı fatura olarak müşterilerimize ulaştırılmaktadır.
 
Mobil Uygulamalarınız var mı?
Henüz faaliyete geçen bir uygulama olmamakla birlikte, ekiplerimiz üzerinde çalışmaktadır. Web sitemiz mobil ve tablet uyumludur. Yani tüm işlemlerinizi kolaylıkla mobil cihazlardan yapabilirsiniz.
 
ARACI NASIL TESLİM ALABİLİRİM ??
Rezervasyonunuz anında ilgili ofise iletilir ve sizin için en uygun AVIS aracı hazırlanır. Rezervasyon bilgilerinizle ofise gitmeniz yeterlidir.
 
SÖZLEŞME DOLDURULURKEN NELER GEREKMEKTEDİR? ?
Ehliyet ( yurt dışından geliyorsanız ayrıca pasaport ),adınıza kredi kartınız, adres ve telefon bilgileriniz sözleşmemize personelimiz tarafından kaydedilir. Ödediğiniz kira bedelini ve depozitoyu da gösteren imzalı kira anlaşmanızın bir nüshasını mutlaka isteyiniz.
 
OTOMOBİLİ ARKADAŞLARIM SÜREBİLİR Mİ? ?
Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi/kişilerce kullanılabilmesi ilave sürücü/sürücülere ait sürücü belgesi bilgilerinin kira sözleşmesinin üzerinde gösterilmesi ve ek sürücü bedeli ödenmesi ile mümkündür. Aksi durumun belirlenmesi ve/veya herhangi kaza durumunda tüm güvenceler geçersiz sayılarak gerek kiralayan, gerekse aracı kullanan kişi ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar.
 
Günlük ve aylık araç kiralamalarında kilometre sınırı bulunmaktadır. Detaylı bilgiyi rezervasyon merkezimizden alabilirsiniz. 
 
FİYAT POLİTİKANIZ NASIL OLMAKTADIR??
Talep edilen bölgedeki anlık talep ve yoğunluklara bağlı olarak dinamik ve değişkenlik gösteren fiyat politikamız bulunmaktadır. 
 
ARAÇ REZERVASYONUMU 24 SAATTEN DAHA AZ KULLANMAK ÜZERE ALDIM. NE KADAR ÜCRET ÖDERİM??
Minimum kiralama süresi 24 saat olduğundan, en az 1 günlük ücret alınır
 
Tüm araçlarımızda HGS bulunmaktadır. Kiralamanız bittiğinde Karayolları tarafından HGS kullanım bilginiz tarafımıza ulaşmaktadır ve kiralamanızı yapmış olduğunuz kredi kartınızdan tahsil edilmektedir. Tahsil sürecinde Karayollarına bağlı olunması nedeniyle geç tahsilat yapıldığı durumlar olmaktadır. HGS takılı olan araçlarımızla OGS gişesinden geçiş yapılması durumunda kaçak geçiş meydana gelir ve kullanıcının kredi kartına yansıtılır.
 
 
Mil kazanımı liste fiyatı üzerinden yapılan kiralamalarda hak ediş oluşturmaktadır. Mutlaka müşterilerimizin ofislerde TK numaralarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Kampanyalı veya indirimli fiyatlar üzerinden yapılan kiralamalarda mil hak edişi bulunmamaktadır. Son 6 aya yönelik geriye dönük mil yüklemi yapılmamaktadır. Millerin hesaba yansıması kiralama bitiminden 6-8 hafta arasında olmaktadır.
 
TRAFİK CEZASI DURUMUNDA CEZA TUTARININ ÖDEMESİ NASIL YAPILMALIDIR??
Trafik cezası TC numaranıza yazıldı ise, ödemeyi aracın kullanıcısı yapmalıdır. Plakaya yazılan trafik cezalarında trafik cezası tarafımıza tebliğ edildiğinde indirimli olarak ödenmektedir ve müşterilerimizin kredi kartından tahsil edilmektedir. Eş zamanlı olarak trafik cezasına ait hizmet bedeli de tahsil edilmektedir.
 
KAZA OLMASI DURUMUNDA ARACIN TAMİRDE GEÇİRDİĞİ GÜNLER İÇİN PARA ALIYOR MUSUNUZ??
Hayır, almıyoruz. Fakat aracın; alkollü, uyuşturucu etkisi altında yada yasal hız sınırları dışında kullanılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde; aracı kullanan tüm hasardan sorumlu tutulur. Her hangi kaza durumunda, aracın yeri değiştirilmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespiti raporları alınmalıdır. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, 3'cü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere kiracı öder.
 
KAZA HALİNDE NE YAPMALIYIM??
Aracın yerini değiştirmeden, en yakın polis veya jandarma karakoluna haber vererek, İSO_RENT Tam Destek Hattını (332) 351 2851 no'lu telefondan aramalısınız.
 
raba kiralama nedir?
 
Araba kiralama kısa ve uzun vadede, bir aracın kullanım haklarına satın alma olmaksızın belirli bir ücret karşılığında sahip olmaya denilmektedir. Araç kiralama için halihazırda günlük kiralama ve uzun dönemli kiralama olarak ikiyi ayrılmaktadır.
 
Araba Kiralama Hangi Şekillerde Yapılabilir ?
 
Araç kiralama ihtiyacına bağlı olarak günlük ya da haftalık kiralama genelde turistik ve acil ihtiyaç sebepleriyle tercih edilmektedir. Günlük kiralama daha çok havaalanlarında ve daha sonra da tren istasyonu ve otobüs terminalleri gibi şehir ve ülke dışı seyahat trafiğinin bulunduğu yerlerde teklif edilmektedir. Bunun yanısıra internetten ve şehir içerisinde bulunan bazı kiralama noktalarından da araç kiralama yapılabilmektedir.
 
Diğer bir ihtiyaca yönelik araç kiralama ise uzun dönemli araç kiralamadır. Bu tip oto kiralama daha çok firmalar tarafından ekonomik sebeplerle tercih edilmektedir. Çünkü bir çok araç kiralama firması filo kiralama hizmeti sunmaktadır ve bir kaç yıllık süreçte düşünüldüğünde firmalar için araç kiralama, satın almaktan daha düşük fiyatlı bir seçenek olmasının yanısıra otomobil yenileme masrafları ve yeni araç kullanımı gözönünde bulundurulduğunda daha cazip bir seçenek olarak göze çarpar.
 
Araç Kiralama Nasıl Yapılır? Araç Kiralamada Nelere Dikkat Edilmelidir ?
 
Araç kiralama için yanınızda getirmeniz gereken tek belge ehliyetinizdir. Daha sonra ödeme yaptıktan sonra bir araç kiralama sözleşmesi imzalamanız da gerekmektedir. Böylece aracı teslim aldığınız, bu sözleşmeyle yasallaştırılır. Bu prosedür firmaların araba kiralaması durumunda biraz daha farklı olabilmektedir. Bu sözleşmede aracın kiralandığı saat, tarih, kira bedeli ve aracın teslim edilmesi gereken tarih de yazılmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, aracın teslimatının gecikmesi durumunda ödenecek ceza bedelidir. Bu bedel genelde bir günlük kira bedelidir. Ayrıca, yine dikkat edilmesi gereken bir husus da araca yakıtın kiralayan kişi tarafından tedarik edilmesidir. Çünkü, kiralama ücretine aracın yakıt ücreti dahil değildir. Bunun dışında araç kiralamada herhangi bir zorluk bulunmamaktadır.
 
Ayrıca, tanınmış firmalardan araç kiralanması yeni ve daha iyi durumda araç kullanmak ve kasko hizmetinin kalitesi konusunda da avantaj sahibi olmak anlamına gelebilir. Çünkü, bu kaskolar oluşması muhtemel herhangi bir kaza durumunda hasarın karşılanması anlamına gelmektedir.
 
 Kısa Dönem Araç Kiralama Nedir? 
 
   Son zamanlarda sık sık duyduğumuz kısa dönem araç kiralama hizmetini kısaca tanımlamak gerekirse, hizmeti süresi bir seneden düşük olan otomobil kiralamalarına kısa süreli araç kiralama adı verilir. Günlük araç kiralama ya da münferit araç kiralama hizmeti olarak da tanımlanabilen bu hizmet   genellikle iş gezileri ya da turistik seyahatlerle ilişkilendirilir.
 
Günlük araç kiralama hizmeti, var olan aracınızın hasar görmesi ya da uzun dönemli tamirat gerektiren bir arıza ile karşılaşması durumunda da ihtiyaç duyabileceğiniz bir sistemdir. Süresi bir seneye dek devam eden, günler ve aylarla ifade edilen kısa dönem araç kiralama, özellikle turizm sektörünün canlandığı aylarda oldukça rağbet görür.
 
Günlük araç kiralama sektöründe yaygın hizmet ağı müşteri memnuniyeti adına önem arz eder. Söz gelimi, Rigorent gibi havalimanları içerisinde şube açan firmalar, özellikle iş ya da turistik amaçlı seyahat edenlere yolculuk hizmeti anlamında kesintisiz bir deneyim yaşamalarına yardımcı olur.
 
Kısa dönem araç kiralama hizmetinde süreç, kişi ve işletmelerin araç gereksinimlerine yanıt verebilmek maksadıyla bir yıldan daha fazla süreli sözleşmelere ve farklı prosedürlere ihtiyaç duyan uzun dönem araç kiralama hizmetine kıyasla çok daha pratik bir iş akışına sahiptir.
 
Kurumsal rent a car firmaları, müşterilerine internet üzerinden rezervasyon ve ödeme yapma imkanı tanıyarak, bir çok aşamanın yüz yüze gelmeden halledilmesini sağlar. Söz gelimi, siz uçağınızı beklerken, çevrimiçi olarak ineceğiniz lokasyondaki kiralık araç ihtiyacınızı karşılayabilir, indiğiniz havaalanında sadece evrakları imzalayarak anında aracınıza kavuşabilirsiniz.
 
Hatta herhangi bir noktaya seçtiğiniz aracı getirtebilir, böylece seyahatlerinizde tren ya da otobüs kullansanız bile, indiğiniz  noktada kiraladığınız aracı teslim alabilirsiniz.
 
   Kısa dönem araç kiralama ihtiyacınız için İSO_RENT 
 
Türkiye genelinde faaliyet gösteren şubelerinde, kolay ve uygun fiyatlarla araç kiralama hizmeti sunan Rigorent, rent a car hizmetini her noktaya götürüyor. Bununla beraber arzu ettiğiniz noktaya araç teslimatı yapan Rigorent, kalite ve konforu, uygun fiyatla ayağınıza getiriyor.
 
Rigorent, İspanyol Mapfre Grubu’na bağlı Mapfre Asistencia’ın Türkiye şirketi olarak 1996 yılında kurulan Tur Assist’in araç kiralama markasıdır. Tur Assist tarafından oluşturulan hizmet birimleri ağı, günümüze dek kalite, servis ve hacim anlamında gelişmiş ve bugün 12.000’e yakın hizmet sağlayıcının oluşturduğu dev bir hizmet ağı haline dönüşmüştür.
 
Türkiye’de başta sigorta, otomotiv ve finans olmak üzere pek çok sektördeki değerli kurumun  12 milyonu aşkın müşterisine 365 gün 24 saat hizmet sunan Tur Assist, kaliteli hizmet anlayışını Rigorent ile rent a car sektörüne de getirmiştir.
 
 
        Oto Kiralama Yöntemleri 
Filo kiralama: Resmi kurumlar ve büyük ölçekli firmalar tarafından ihtiyaçlarına yönelik tercih edilen kiralama yöntemidir.
 
Günlük Kiralama: Turistik amaçlı gezi, düğün yapacak kişilerin tercih ettiği kiralama tipidir.
 
Uzun Süreli Kiralama: İşletmelerin tercih ettiği ve fiyat avantajlarından faydalanma amaçlı olan kiralama şeklidir.
 
 
              KİRALAMA BİLGİLERİ
 
1- SÜRÜCÜ BELGESİ VE KİRALAMA YAŞI SINIRLAMALARI
 
 Araç kiralamak için 21 yaşını doldurmuş ve en az 1 yıllık B grubu ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. 21 yaşını doldurmuş olmak ve ehliyet süre koşuluna uymak durumunda genç sürücü paketi satın alınarak orta ve üst sınıf araçlar kiralanabilmektedir.
Genç Sürücü Ücreti uygulamasını kullanabilmek için aşağıda ve tabloda yer alan koşulların sağlanması gerekmektedir.
 
A,B,C,F,H grubunda bulunan araçları kiralayabilmek için en az 21 yaşında ve 1 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 19-21 yaş aralığında ve 1 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek A,B,C,F,H grubundan araç kiralayabilmektedir.
M,G,O,N,D grubunda bulunan araçları kiralayabilmek için en az 25 yaşında ve 2 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 21-25 yaş aralığında ve 2 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek M,G,O,N,D grubundan araç kiralayabilirler.
I,L,E ve K grubunda bulunan araçları kiralayabilmek için en az 27 yaşında ve 3 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 21-27 yaş aralığında ve 3 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek I,L,E,K grubundan araç kiralayabilirler.
 
 
Genç Sürücü uygulanabilir yaş aralığı
 
Genç Sürücü uygulanabilir ehliyet sınırı
 
EKONOMIK
 
A 19-21 yaş arası Min. 1 yıl
B 19-21 yaş arası Min. 1 yıl
C 19-21 yaş arası Min. 1 yıl
F 19-21 yaş arası Min. 1 yıl
H 19-21 yaş arası Min. 1 yıl
ORTA
 
M 21-25 yaş arası Min. 2 yıl
G 21-25 yaş arası Min. 2 yıl
O 21-25 yaş arası Min. 2 yıl
N 21-25 yaş arası Min. 2 yıl
D 21-25 yaş arası Min. 2 yıl
ÜST
 
I 21-27 yaş arası Min. 3 yıl
L 21-27 yaş arası Min. 3 yıl
E 21-27 yaş arası Min. 3 yıl
K 21-27 yaş arası Min. 3 yıl
 
2 - KİRALAMA SÜRESİ
 
En az kiralama süresi 24 saattir.
3 - FİYATLARA DAHİL OLAN VE OLMAYAN HUSUSLAR
 
Fiyatlara sınırsız km kullanım hakkı, Hasar Sorumluluk Güvencesi, Hırsızlık Güvencesi ile %18 Katma Değer Vergisi dahildir. Akaryakıt, Ferdi Kaza Güvencesi, İhtiyari Mali Mesuliyet Güvencesi, Tek -Yön Ücreti, Teslim Etme / Teslim Alma Ücreti(0-26 km arası), Bebek Koltuğu Ücreti, Navigasyon cihazı, Ek Sürücü Ücreti, Bluetooth Araç Kiti Ücreti, Köprü ve Otoyol Geçiş Cihaz- Kart Kullanım Ücreti ayrıca hesaplanır. Araçlar tam depo ile teslim edilir. Eksik veya boş depo ile iade edilen araçlarda, yakıt farkı hizmet ücreti ile birlikte alınır. Aylık kiralamalarda Km limiti 3000 Km dir. KM aşım bedeli araç grubuna göre 0,5 – 0,7 TL/Km dir. Detaylı bilgiyi kiralama ofislerimizden alabilirsiniz
 
4-İLAVE SÜRÜCÜLER  
  Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi / kişilerce kullanılabilmesi; ilave sürücü / sürücülere ait ehliyet bilgilerinin, ek ücret karşılığında, Kira Sözleşmesinin üzerinde gösterilmesi ile mümkündür. Aksi durumun belirlenmesi ve /veya her hangi kaza durumunda tüm güvenceler geçersiz sayılarak gerek kiralayan ve gerekse aracı kullanan kişi 
kişiler ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar. Fiyat ve ayrıntılı 
bilgi için İletişim Merkezi’mizi arayabilirsiniz.
(Ek sürücü kiralama koşulları Madde1’deki şartlarla aynıdır.)
 
5- GÜVENCELER
   Güvencelerimiz hakkındaki açıklamalar aşağıda yer almaktadır. Bu açıklamalar genel ve bilgi amaçlıdır. Budget bu bilgileri zaman içerisinde değiştirme hakkını saklı tutar. Geçerli limitler ve fiyatlarımıza dahil olmayan diğer güvenceler ve ile ilgili detaylı bilgiyi kiralama başlangıcında satış ofislerimizden alabilirsiniz.
 
Hasar Güvencesi (CDW) : Kaza durumunda araçta meydana gelecek maddi hasar ve kayıpları Genel Güvence Koşulları kapsamında karşılamaktadır.
Hırsızlık Güvencesi (TP) : Hırsızlık durumunda doğan kayıpları Genel Güvence Koşulları kapsamında karşılamaktadır.
İhtiyari Mali Mesuliyet Güvenceleri (LI- SLI) : 3. şahıslara verilen zararları kapsayan güvencelerdir.
Mini Hasar Güvencesi (MI) : Budget tarafından belirlenen tutarın altında kalan hasarlarda müşteri beyanı ile onarım güvencesidir.Bu pakete Arıza Güvence Paketi dahildir.
Ferdi Kaza Güvencesi(PAI) : Sürücü ve araç içindeki kişileri güvence limitleri dahilinde güvence altına alır. Araçta bulunan koltuk sayısı baz alınarak hesaplanmaktadır.
YUKARIDAKİ AÇIKLAMALAR GENEL VE BİLGİ AMAÇLIDIR. DETAYLI BİLGİ KİRALAMA OFİSLERİMİZDEN ALINABİLİR.
 
Herhangi bir kaza veya aracın çalınması durumunda, aracın yeri değiştirilmeden kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması ya da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve 7/24 hizmet veren 444 0 996 numaralı Budget Tam Destek Hattı’na bilgi verilmesi zorunludur. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, 3. şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere müşterimizden tahsil edilir. Aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda, 7/24 hizmet veren 444 0 996 numaralı 
Budget Tam Destek Hattı’ndan yardım talep edilebilir.
 
6- TESLİM GECİKMELERİ
   Araçların iadesi için 1 saat opsiyon hakkı bulunmaktadır. 
Ek saat hizmeti satın alınmaması durumunda, 1 saati aşan gecikmelerde tam gün ücreti yansıtılmaktadır.
Ek saat hizmeti alınması durumunda, 1-3 saat paketi 1 günlük kira bedelinin %30‘ı,
3-6 saat paketi 1 günlük kira bedelinin %50’si olacak şekilde fiyatlandırılacaktır.
 
7-TRAFİK CEZALARI
  Yürürlükte olan trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi trafik cezaları kullanıcıya aittir. 
Aracın kirada bulunduğu süre içinde oluşan ancak kiralama bitimi sonrasında elimize ulaşan trafik ve kaçak köprü, otoyol geçişi cezaları, 
kira anlaşmasında belirtilen kişi ve/veya firmadan tahsil edilir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya yerel makamlar tarafından 
tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir. Plakaya yazılan trafik cezalarında trafik cezası tarafımıza tebliğ edildiğinde
indirimli olarak ödenmektedir ve müşterilerimizin kredi kartından tahsil edilmekte olup; eş zamanlı olarak trafik cezasına ait hizmet bedeli de uygulanmaktadır.
 
8-HAVAALANI HİZMET 
KONYA Hava Limanı Dış Hatlar Terminalinden yapılacak kiralamalarda Havaalanı Hizmet Ücreti, ayrıca hesaplanabilir.
Detaylı bilgi için (332) 351 28 51 numaralı İSO_RENT  İletişim Merkezi’mizi araya bilirsiniz
 
9-YABANCI EHLİYETLE KİRALAMA 
  a) Kiralama yapacak olan Türk vatandaşları dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının yalnızca aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:
1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.
2) Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış sürücü belgelerinin Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur.
3) Bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.
b) Kiralama yapacak olan Yabancı ülke vatandaşları ise dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:
1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.
2) Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.
İlgili kanunlar ile ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin, ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilmesine ilişkin usul ve esaslar aşağıda belirtilmiştir:
 
a) Müracaat herhangi bir trafik tescil kuruluşuna yapılabilir.
b) Müracaat sırasında ibraz edilmesi zorunlu olan bilgi ve belgeler Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.
c) Sürücü belgesi alacaklarda, 2918 sayılı Kanunun 41 inci maddesinde belirtilen eğitim ve sınav şartı hariç, aynı maddedeki hükümlü olmama, yaş, öğrenim ve sağlık şartları aynen aranır. Ancak ikili veya çok taraflı anlaşma hükümleri ile uygulamalar saklı kalmak üzere diplomatik muafiyeti olan yabancılar için, gerekli şartları taşıdıklarına dair yazılı beyanları esas alınır.
ç) Gerektiğinde Dışişleri Bakanlığı veya dış temsilciliklerimiz aracılığıyla sürücü belgesinin doğruluğu hakkında inceleme ve araştırma yapılabilir.
d) Geçici olarak alınmış olan yabancı sürücü belgeleri değiştirilmez.
e) Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olmayan ve sürücü belgelerinin karşılıklı olarak tanınması ve değişimine ilişkin ikili bir anlaşmamız bulunmayan ülkelerden alınan sürücü belgeleri ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmez.
f) Türk vatandaşlarının Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri, karşılığı veya dengi olan sürücü belgeleri ile değiştirilir.
g) Yabancıların Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden aldıkları motorlu bisiklet (moped), motosiklet, lastik tekerlekli traktör, iş makinesi veya otomobil cinsi araçları kullanmak üzere verilen sürücü belgeleri karşılığı olan ülkemiz sürücü belgeleriyle, diğer araç cinslerini kullanmak üzere verilen sürücü belgeleri ise ülkemiz B sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir, ancak bu araçları römork takarak kullanma yetkisi olanların belgeleri ülkemiz BE sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Bunların dışındaki sınıf sürücü belgelerinin talep edilmesi halinde eğitim ve sınav şartı da aranır.
ğ) Dış ülkelerden sürücü belgesi almış kişilerin ülkemizde farklı bir sınıf sürücü belgesi alabilmeleri için dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgesini ülkemiz sürücü belgesine dönüştürmüş olmaları zorunludur.
h) Ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilen dış ülkelerden alınmış sürücü belgeleri ilgili ülkeye gönderilir.
ı) Dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgeleri ile bu maddede belirtilen şartları sağlamadan araç kullananlar hakkında 2918 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine istinaden işlem yapılır. 
 
 
Araba kiralama şartları nelerdir?
 
Madde madde araba kiralama şartlarını haberimizde bulabilirsiniz.
 
1.Sürücü yaşınız 21 olması gerekiyor
 
Sigorta şartları gereği ekonomik bir araç kiralayabilmek için en az 21 yaşında olmanız gerekir. Orta ve Üst sınıf araçlar için 25 yaş alt sınırdır. Lüks ve büyük araçlar için en az 28 yaşında olmanız gerekiyor.
 
2. Ehliyet süresi
 
Ekonomik, orta sınıf ya da üst sınıf bir araç kiralamak isteyenler en az 2 yıllık ehliyete sahip olmaları  gerekiyor.  Fakat lüks veya büyük araçlar için bu süre 3 yıldır.
 
3. Ek sürücü
 
Kiralanan herhangi bir araç birden fazla kişi tarafından kullanılabilir. İkinci ya da ek sürücünün kiralama öncesinde mutlaka bildirilmiş olması ve kiralama kontratına işlenmesi gerekir.Bu sayede ek sürücü de kasko sigortası kapsamına alınmış olur. Ek sürücünün de doğal olarak ana sürücü için belirtilen yaş ve ehliyet kriterlerine uyması gerekir.
 
4. Kilometre sınırı
 
Kiraladığınız aracın ücretine dahil olan kilometre sınırı araçların listelendiği ekranda gösterilir. Belirtilen Km’nin aşılması halinde 50 kuruş kilometre aşım ücreti uygulanır. “Sınırsız”olarak belirtilen araçlarda herhangi bir Km sınırı bulunmaz.
 
5. Ödeme yöntemleri 
 
Araç kiralama işlemini tamamlayabilmeniz için kiralama ücretinin tamamını ya da bir kısmını (ön ödeme tutarı) kredi kartı, banka havalesi ya da Paypal ile ödemeniz gerekir. Ödemenin tamamını yaptıysanız, araç size teslim edilirken herhangi bir ödeme yapmazsınız.Tüm ödeme yöntemlerinde kredi kartı ve ehliyetinizi mutlaka aracınızı teslim alırken yanınızda bulundurmanız gerekir.
 
6. Depozit/Provizyon
 
Kiraladığınız aracı kullandığınız süre boyunca oluşabilecek trafik ve park cezaları, eksik yakıt, sigortanın kapsamına alınmayan hasarlar için teminat alınması gerekiyor. Bu teminat için kredi kartına provizyon adı verilen bir işlem uygulanır. Provizyon, belirli bir tutarın kredi kartı üzerinde bloke edilmesidir. Kredi kartınızın kullanılabilir limitini azaltır ancak harcama olarak ekstrenize yansımaz. Provizyon için en az 6 ay geçerli ve kullanılabilir limiti olan ana sürücü adına kayıtlı bir kredi olması zorunludur. 
 
7.Kasko/Sigorta için bazı önemli şartlar gerekir
 
Kasko sigortasının geçerli olabilmesi için bazı önemli şartlar bulunmaktadır. Alkol ve uyuşturucu kullanılması durumunda sigortalar geçerliliğini tamamen yitirir. Aynı şekilde, yasal hız sınırlarına uyulmaması, kontratta yazan kişiler dışında aracın kullanılması, yük haddinin aşılması ve karayolları dışında aracın kullanılması durumunda da sigorta geçerli olmamaktadır. Sigortaların geçerli olabilmesi için trafik ve alkol raporlarının kaza anında tutulması ve en geç 48 saat içinde aracın kiralandığı tedarikçiye teslim edilmesi gerekir.
 
İlgili haber linkleme:
 
 
İLİŞKİLİ HABER
15 yıldır içinde kimsenin ölmediği araba modeli
8. Aracınızı havalimanından almanız gerekiyorsa 
 
Aracınızı havalimanından teslim almak için kiralama sırasında uçuş bilgileri belli olmasa da, aracın teslim alınmasına en geç 24 saat kala e-posta yoluyla uçuş bilgileri iletilmelidir. Uçuş bilgileri sayesinde, uçağınız rötar yapsa dahi
zamanında karşılanmanız ve aracınızı teslim almanız sağlanmış olur.
 
9. Teslim ve İade
 
Kiralanan araç yalnızca belirtilen adresten teslim alınmalı ve iade için belirlenen adreste iade edilmelidir.Adrese teslim seçenekleri yalnızca, kiralamanın yapıldığı semt veya ilçe sınırları içinde yapılabilir. Herhangi bir ilçeden kiralama yapılarak, farklı bir semt veya ilçe sınırları içinde belirtilen adrese teslimat yapılmaz. Araç teslim edilirken en fazla bir saat bekleme kabul edilir. Ekstra bekleme talep edildiği takdirde ekstra ücret oluşabilir. Araçların erken iade edilmesi durumunda herhangi bir ücret iadesi yapılmaz. Araçların geç iade edilmesi halinde ek ücret uygulanabilir.
 
10. Yakıt
 
Araç teslim alınırken yakıt deposu seviyesinin kontrol edilmesi önemlidir. Kiralanan aracın aynı seviyede yakıtla iade edilmesi beklenir. Fazla yakıtla iade edilen araçlar için ekstra bir para iadesi söz konusu değildir. Eksik yakıt olması durumunda, yakıt ücreti ve hizmet bedeli tahsil edilebilir.
 
11. HGS/OGS-Otomatik geçiş ücretleri
 
Araçlarımızın tamamında OGS veya HGS bulunur. Bu sayede paralı otoyollardan otomatik olarak geçiş yapabilirsiniz. HGS/OGS ücreti kullanıldığı kadar + 10 TL hizmet bedeli ile birlikte araç iadesinde tahsil edilir. HGS/OGS hiç kullanılmamışsa herhangi bir ücret tahsilatı yapılmayabilir.
 
12. Araç ile yurtdışına çıkamazsınız
 
Türkiye’de kiralanan araçlarla yurtdışına çıkılması mümkün değildir. Sigortalar ülke dışında geçerli değildir. Fakat aracı kiralayacağınız yerden bu konu hakkında özel konuşmanız gerekebilir.
 
13. İptal işlemleri
 
Aynı gün içinde yaptığınız kiralamayı iptal ettiğinizde herhangi bir ücret talep edilmeyebilir. Kiralama başlangıcına 24 saat kala yapılan iptaller için 40 TL gibi hizmet bedeli iade edilebilir. Bu rakam değişkenlik gösterebilir. İptal işleminde iade edilmeyen hizmet bedelleri bir sonraki kiralama işleminizde indirim olarak yansıtılabilir.
 
14. Araç kiralama fiyatları ve ucuz yöntemleri nelerdir? 
Araç kiralama fiyatları tamamen rekabet ortamında belirlenir. Bu nedenle kiralamanın erken yapılması halinde daha uygun fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.