Müşteri Hizmetleri


05387842997

Ticari Araç Kiralama

 
Kiralama Koşulları

 

Bizimle (Europcar Türkiye – ASF Turizm A.Ş.) ve Kiralayan (Müşteri) arasında geçerli olan Genel Kiralama ve Araç Teslim Koşulları

 

1.   Bizimle Olan Sözleşmeniz

 

Bu sözleşmeyi imzalamakla bizim Kiralama Koşullarımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Lütfen dikkatle okuyunuz. Tarafınızdan anlaşılmayan konular varsa kiralama yaptığınız ofis çalışanlarına sorabilirsiniz. Dönüşünüzde kiralamanızla ilgili bir şikayetiniz veya sorunuz olursa kiralama sözleşmesini sonlandırmadan önce bunları belirtiniz. Herhangi bir nedenle kiralama yaptığınız ofiste sorularınıza cevap bulamaz ve sorununuzu çözemezseniz, 45 gün içinde merkezimizdeki müşteri hizmetleri birimimize yazınız. Europcar bu prosedüre uyulmaması durumunda sorumluluk kabul etmeyecektir.

 

Kiralama için gerekli evraklar ve koşullar

 

Kiralama yapabilmeniz için ehliyet ve yaş şartları aşağıdaki gibidir:

 

Ekonomik sınıf          : En az 1 yıllık geçerli ehliyet ve 21 yaşını doldurmuş olmak.

Alt-Orta sınıf             : En az 2 yıllık geçerli ehliyet ve 24 yaşını doldurmuş olmak.

Orta sınıf                  : En az 2 yıllık geçerli ehliyet ve 26 yaşını doldurmuş olmak.

Üst ve lüks sınıf        :  En az 3 yıllık geçerli ehliyet ve 28 yaşını doldurmuş olmak.

 

Kredi Notu

 

Geçerli Findeks notuna (1300 ) sahip olmak.

 

Ehliyet

 

Latin alfabeli ehliyet kullanmayan kullanıcılar (Rusya, Çin, Arap Ülkeleri, Yunanistan vb.) kiralama sırasında kendi ehliyetlerinin yanında geçerli uluslararası ehliyet ve pasaportlarını ( T.C vatandaşı değilse) ibraz etmek durumundadır.

 

Araç Grubu

 

Rezervasyonunuz araç grubu garanti edilerek onaylanmıştır. Herhangi bir marka garantisi yoktur. Ancak, İlgili ofise gittiğinizde uygunluk olması halinde rezerve ettiğiniz grupta yer alan marka araçlardan temin edebilirsiniz.

Kredi Kartı

 

Rezervasyonunuzu ön ödemeli olarak yaptıysanız, ödemede kullandığınız kredi kartınızı (Visa, Mastercard, Amex) kiralama için ofise geldiğinizde yanınızda bulundurmanız ve ibraz etmeniz gerekmektedir. Ön ödeme yapılan kartın sahibi ile kiracı farklı kişiler ise, ödeme yapılan kart sahibinin de ofiste hazır bulunması olası yasadışı uygulamaların önüne geçebilmek adına mecburidir. Eğer ön ödemenizi debit kart, bankamatik kart ya da sanal kart ile yaptıysanız, kiralama ofisine geldiğinizde, kendi, adınıza düzenlenmiş geçerli kredi kartınızı ayrıca ibraz etmek zorundasınız.

Kiralama sırasında adınıza düzenlenmiş ve geçerli kredi kartınıza araç gruplarına göre 1000.- TL – 4.000.- TL değişen tutarlarda bloke konulacaktır. Bloke edilen tutar, kiralamanızın bitiminin ardından olası ilave bir ödeme yükümlülüğü olmaması halinde bankaya talimat verilerek kaldırılacaktır. Bankacılık işlemlerine bağlı olarak, bloke edilen ücretin hesabınıza yansıması 5 iş gününe kadar sürebilmektedir. Bu süre yurtdışı kredi kartlarında uluslararası bankacılık işlemlerine bağlı olarak 7 işgününe kadar uzayabilmektedir. Buradaki gecikme nedeninin Europcar Türkiye değil, bankacılık işleyişi olduğunu vurgulamak isteriz. Ofislerde nakit bloke kabul edilmeyecektir. Bloke için kredi kartında yeterli limit olmaması, kiracı adına geçerli kredi kartı sunulamaması ya da ehliyet koşullarının sağlanamaması durumunda rezervasyon onaylansa dahi araç verilmeyecektir.

 

Yerinde ödeme seçenekli yapılan rezervasyonlar için de yukarıda belirtilen koşullar aynı şekilde geçerlidir.

 

Kiralama Süresi

 

Kiralama süresi 24 saat üzerinden hesaplanır. Kiralamanız, kiralama kontratı üzerinde yazılı saatten itibaren başlar ve 24 saatlik sürenin dolmasıyla sona erer. Aylık kiralama süresi 30 gün üzerinden hesaplanır. Uluslararası Europcar koşullarına göre 24 saati aşan ilk 30 dk.’ya varan gecikmeler herhangi bir ilave ücret olmadan sonlandırılır. Europcar Türkiye olarak bu süre kiralama bölgelerinin özelliğine göre en fazla 2 saate kadar uzatılabilir. Bu sürenin aşılması halinde, kiracı 1 tam gün kiralama ücreti (günlük hesaplanan hizmetler de ­navigasyon, ek sürücü, sigorta, çocuk koltuğu vb.- dahil) ödemekle yükümlüdür.

 

Tek Yön Kiralamalar

 

Rezervasyon sırasında alış ve bırakış istasyonları farklı şehirlerde ise, iki istasyon arasındaki özelliklere göre Europcar Türkiye’nin belirlediği tek yön ücreti tahsil edilir.

 

 

 

 

Ofis Çalışma Saati dışında araç teslimi ya da bırakılması

 

Aracınızı ofis çalışma saati haricinde teslim almak ya da bırakmak isterseniz 50.00 TL+%18 KDV ödemeniz gerekir. Bu ücret, teslim alma ve teslim bırakma saatinizin her ikisi ofis çalışma saatinin dışında ise ayrı ayrı tahsil edilir.

 

Uzatma

 

Kiracı kullandığı araçla ilgili uzatma talebini kiralama bitiminden en az 1 gün (24saat) öncesinde ilgili ofise bildirmekle yükümlüdür. Uzatma talebi, ilgili kiralama ofisinin onayıyla gerçekleştirebilir. Uzatma bedeli anlaşma koşullarına göre Europcar fiyatlarından talep edilebilir. Europcar ofislerinden onay alınmaksızın gerçekleşen uzatmalarda, kira bedeli yanında 100.00 TL+%18 KDV ceza ücreti uygulanır.

 

İptal ve No Show Ücreti

 

Rezervasyon başlangıç tarih ve saatine 24 saat kala yapılan iptallerde yaptığınız ön ödemenin tümü ödemeyi yaptığınız kredi kartınıza iade edilir. Rezervasyon başlangıç tarih ve saatine 24 saatten az kala talep edilen iptallerde ise 85.00 TL+%18 KDV tahsil edilerek geri kalan ücret iade edilir. Rezervasyon süresi içerisinde yapacağınız iptallerde ya da rezervasyon süresi geçmesine rağmen belirtilmeyen iptal talebi halinde ise, ön ödeme tutarı tümüyle tahsil edilir ve iade yapılmaz. Ayrıca, kiralama koşulları ve gerekli evraklar başlığı altında belirtilen şartların biri rezervasyon saatinde sağlanamazsa araç verilmez ve tahsil edilen ön ödeme ücreti iade edilmez. Ön ödemeli yapılan rezervasyonlarda rezerve edilen araç 7/24 ofislerde rezervasyon saatinden itibaren 1 gün garanti edilir. Açılış kapanış saati belirtilen ofisler için ise 12 saatlik garanti süresi vardır. Yerinde ödemeli rezervasyonlarda ise bu süre rezervasyon saatinden itibaren 2 saattir. Bu süre içerisinde aracın alınmaması durumunda rezervasyon iptal edilir ve ücret iadesi yapılmaz. Yerinde ödemeli rezervasyonlarda ise aracın garanti edilen süre içerisinde alınmaması durumunda 85.00 TL+%18 KDV iptal ücreti tahsil edilir.

Özellikle Havaalanı ofislerinde uçuş numarasının yazılmaması sebebiyle oluşacak gecikmeler neticesinde aksilik yaşanmaması adına rezervasyon sırasında uçuş numaranızı yazmanızı ihmal etmeyiniz. Aksi takdirde gerçekleşecek sorunlar nedeniyle sorumluluk kabul etmemekteyiz.

Mücbir sebep durumlar olması halinde ön ödemeli ücret tümüyle iade edilir. Bunun yanında iptal ve No Show ücreti de yansıtılmaz.

 

Kullanılmayan günler

 

Rezerve edilen kiralama gününden önce teslim edilen ön ödemeli rezervasyonlarda iade yapılmaz. Dönüş tarihiyle ilgili değişiklik talebi, kiralama başlamadan önce Europcar merkez rezervasyon bölümümüzden ya da ilgili ofisten yapılmalıdır. Kiralama başlangıcında ya da sonrasında talep edilecek değişiklik talepleri geçersizdir.

Değişiklik

Yurtiçi kaynaklı rezervasyon değişiklik talebinizi Europcar rezervasyon merkezimize rezervasyon@europcar.com.tr ya da 0216-4270427 numaralı telefonlarımız aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.Yurtdışı kaynaklı ön ödemeli rezervasyonlarınız için rezervasyon yaptığınız kanal üzerinden talebini bildirmeniz gerekir.

 

2.  Sizin Sorumluluklarınız

 

a)  Araç, aksesuarları ve anahtarları ile birlikte sizin sorumluluğunuzdadır. Aracı kullanmadığınız her durumda kilitli tutunuz ve size verilmiş veya araca monte edilmiş bir güvenlik cihazı mevcutsa onu kullanınız. Hasara neden olabilecek kötü hava koşullarına karşı aracı korumalısınız. Doğru ve uygun yakıt kullandığınızdan emin olunuz. Yağ düzeylerini kontrol ediniz ve lastik havalarını olması gereken düzeyde tutunuz.

b)  Güvenle, yol koşullarına ve hız sınırlarına uyarak aracı kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır.

c)   Kiralama sözleşmesi devam ettiği sürece, aracın “sahibi” konumunda olarak, otomobili 13.10.1983 tarihli 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ve 26901 sayılı Trafik Kurallarına uyarak kullanmalısınız. Daha sonra ortaya çıkacak herhangi bir suç, park cezası, trafik cezaları, kaçak OGS ve HGS geçişlerinin sorumluluğu size aittir. Buna ek olarak, sizden talep edilmesi durumunda, şahsınızla ve yanınızda ek sürücü ile ilgili istenen tüm bilgileri vermekle yükümlüsünüz. Bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak vermemeniz durumunda tüm sorumluluk tarafınıza aittir. Bu paragrafta izah edilen zorunluluklardan dolayı, araç bize iade edilene kadar kiralama sözleşmesi yürürlükte kalacaktır.

d)  Aracın köprü ve çukurlar gibi düşük seviyeli yerlere vurması, dağlık v.b arazi, bataklık ve kumsalda kullanılması sonucu olacak tüm zararlar ile bu yerlerde kullanılması nedeniyle aracın motor veya diğer bölümlerine su girmesi sonucu oluşan hasarların sorumluluğu size aittir. Araçta hiçbir değişiklik yapmamanız gerekmektedir. Tavana port bagaj takılmasına ya da bisiklet taşıma askılarına müsaade edilmemektedir.

e)  Aracı ve hiçbir parçasını satamaz, kiralayamaz ya da elden çıkartamazsınız. Herhangi bir kişiye araç üstünde yasal haklar tanıyamazsınız ve kendi haklarınızı devredemezsiniz. Güvenlik nedeniyle, hiçbir koşulda fren, debriyaj, şanzıman yağları veya motor soğutucuları sıvı düzeylerini tamamlamayınız. Gösterge tablosunda herhangi bir uyarı ışığı yanması veya düşük yağ düzeyleri görülmesi halinde derhal bizimle temasa geçiniz.

f)    Herhangi bir yazılı izin olmaksızın herhangi bir kişinin araç üstünde çalışmasına izin vermemeniz gerekmektedir. Eğer size onay verirsek, yapılan işle ilgili harcamaları belgelemeniz durumunda tarafınıza ödeme yapılacaktır.

g)  Araçla ilgili herhangi bir aksaklık tespit ettiğinizde hemen bizi uyarmanız gerekmektedir.

h)  Aracı sizinle önceden anlaştığımız yere, normal çalışma saatlerimiz içinde getirmeniz gerekmektedir. Aracın durumu kontrol edilerek, bizim çalışanlarımız ya da yetkilendirdiğimiz kişiler tarafından görülerek teslim alınmalıdır. Eğer aracın durumunu siz kontrol edemeyecek durumdaysanız veya aracı çalışma saatleri dışında iade etme konusunda sizinle anlaştıysak, yetkilendirdiğimiz kişi ya da bizim çalışanımız tarafından durumu tespit edilinceye kadar geçen sürede ortaya çıkacak zararlardan siz sorumlu olursunuz.

i)    Araçta onayımız dışında yapılan değişikliklerden dolayı, kiralama öncesi durumuna döndürmek için yapacağımız harcamalar (örneğin ekstra onarım zamanı ya da gereken malzeme ve aletler için ) veya aracın içinin zarar görmesi durumunda kabul edilebilir hasar bedellerini ödemek durumunda kalırsınız.

j)    Aracı iade etmeden önce herhangi bir şahsi eşyanızı olup olmadığını kontrol ediniz.

k)  Araç içinde veya yol üzerinde belirtilen maksimum hız sınırlarına uymalısınız.

 

3.  Özel Eşyalar

 

Kiralama bitiminde, araç içinde herhangi bir şahsi eşyanızın olup olmadığını kontrol ediniz. Araç içinde unutulan özel eşyalar için sorumluluk kabul etmeyiz.

 

4.  Aracı Kullanmak İçin Gereken Koşullar

 

Siz veya kontrat üzerinde belirtilen diğer sürücüler aşağıdaki konuları kesinlikle yapmamalısınız:

 

Aracı yasal olmayan işler için kullanmamalısınız.
Aracı yarışmak için, hız yapmak için, aracın dayanıklılığını ve hızını test etmek için ve başka birisine araç kullanmayı öğretmek için kullanmamalısınız.
Aracı, alkollü iken veya uyuşturucu etkisindeyken kullanmamalısınız.
Aracı size yazılı izin vermediğimiz müddetçe Türkiye sınırları dışında kullanmamalısınız.
Aracın belirtilen yolcu kapasitesinin üzerinde yolcu taşımamalısınız.
Siz ve kontrat üzerinde belirtilen diğer sürücüler, biz size yazılı onay vermediğimiz sürece hareket eden ya da etmeyen başka araçların ya da eşyaların itilmesinde ya da çekilmesinde kullanmamalısınız.
Açık veya gizli bir gelir karşılığında yolcu veya mal taşınmasında kullanmamalısınız.
Gümrük mevzuatına ve diğer kanunlara aykırı maddelerin taşınmasında ve diğer yasal olmayan işlerde kullanmamalısınız.


5.  Ücretler

 

Ücretlerimiz bilgisayar tarafından otomatik olarak belirlenir ve aracı kiraladığınız yerde duyurulan ve araç teslim fişi üzerinde belirtilen ücretlerdir. Aşağıda belirtilen ücretleri ödeyeceksiniz.

 

a)  Bu araç teslim fişinde belirtilen kiralama ve diğer ücretleri.

b)  Maddede “Sizin Sorumluluklarınız” bölümünde belirtilen kurallara uymamaktan dolayı oluşan ücret, zarar, hasar, harcama, maliyet veya yükümlüklerin toplamı.

c)  Benzin doldurma servis ücreti; araçlarımız harici bir durum olmadığı takdirde dolu depo teslim edilir ve aynı şekilde teslim etmeniz talep edilir. Kiralama başında yakıtı size verdiğimiz seviyede geri getirmemeniz durumunda, yakıt ücreti, Araç Teslim Fişi üzerinde belirtilen tutardan ya da kiralama yaptığınız yerde banko üstünde basılı olarak bulunan broşürlerde belirtilen tutardan veya mevcut pompa satış fiyatlarına 45.00TL (%18 KDV hariç) servis ücreti ilave edilerek tahsil edilecektir.

d)  Tüm geçiş ücretleri (köprü, otoyol, vapur, v.b.) , trafik cezaları ve park ya da diğer trafik suçlarından dolayı oluşan mahkeme masrafları (aracın bağlanmasından dolayı ortaya çıkabilecek masrafları da kapsar) ve aracın müsadere edilmesi durumunda doğacak zararlar.

                                   i.       Bir kurum tarafından talep edilen herhangi bir ceza ya da ücret.

                                 ii.       Adınıza ödenen HGS ya da OGS Geçiş ücretleri, trafik cezaları veya ortaya çıkabilecek maliyetler, yasal indirimli tutara, 45.00TL (%18 KDV hariç) hizmet bedeliyle tahsil edilir.

                                iii.       Kiralama süreniz içerisinde HGS kullanımınız, kiralama bitiminin ardından 6.00TL (%18 KDV dahil) hizmet bedeliyle tahsil edilir.

                                iv.       Hasar nedeniyle aracın servis sürecinin yönetilmesi v.b. işlemler için 100.00TL (%18 KDV Dahil) Hasar hizmet bedeli tahsil edilir.

                                 v.       Kış dönemi içerisinde araçlarda yer alan kış lastikler için günlük 20.00TL (%18 KDV dahil), maksimum 200TL (%18 KDV dahil) ücret talep edilir.

e)  Kiralama çıkışında Araç Durum Raporunda belirtilmeyen ve suçlu olup olmamanıza bakmaksızın oluşan hasar onarım bedelleri, aracın çalınması durumunda aracı yenileme bedeli, kiralama başlangıcında belirtilen sigortalar (madde 6 da açıklanan) doğrultusunda oluşacak ücretler.

f)   Kullanıcı hatasından dolayı oluşacak hasarların tamir süresi veya aracın çalınması durumunda aracın bedelinin ödenmesi için beklediğimiz süreye ( 45 gün ) karşılık gelen kullanım kaybı ücreti.

g)  Aracın Emniyet güçleri tarafından herhangi bir sebep için alıkonulmasından dolayı ortaya çıkabilecek zararlar ve aracı kiraya veremediğimiz günlerin ücretleri.

h)  Aracı teslim etmek ve teslim almak için ortaya çıkabilecek ücretler.

i)    Borcunuzu zamanında ödememekten dolayı aylık % 4 oranında gecikme cezası uygulanır ve bu oran günün koşullarına göre Merkez Bankası aylık kredi faiz oranlarına göre düzeltilir.

j)   Yukarıda belirtilen ücretlere uygulanan KDV ve diğer vergiler ( Kdv oran değişikliği veya resmi olarak ilan edilen ek vergiler)

k)  Hız limitleri nedeniyle ya da dönüş tarihinde iade edilmemiş araçlar için ortaya çıkan ve Europcar / ASF Turizm A.Ş’ e yansıtılan ücretler, bir başkasına sorumluluğu aktarmış olsanız dahi tüm ücretlerden siz sorumlusunuzdur.

 

6.  Hasar Korunma Programımız

 

Aksi belirtilmedikçe, burada belirttiğimiz Hasar Korunma Programımızın koşulları geçerli olacaktır. Araç Teslim Fişini imzalamakla bu maddeleri kabul etmiş sayılırsınız.

a)  Üçüncü şahıslara karşı sigortalamayla ilgili olarak yasal zorunluluğumuz bulunmaktadır. Bir kaza sonucunda, bir kişiyi yaralamanız, öldürmeniz veya malına maddi zarar vermeniz durumunda, resmi olarak belirtilmiş olan trafik sigortası limitleri geçerlidir. (mülkiyete gelebilecek zararlarda Trafik sigortası kapsamındaki limitler geçerlidir.)

b)  Araç Teslim Fişi üzerinde belirtildiği gibi, CDW / THW (Muafiyetli Hasar Koruma paketi- Hırsızlık koruma paketi) satın aldıysanız, araçta oluşan hasar veya çalınma teminatımız altındadır. Bu sigortanın muafiyetli olması, sizin mutlaka kısmi ödeme yapmak zorunda olduğunuzu göstermektedir. Araç Teslim Fişi üzerinde veya broşür ya da belgelerimizde yazılı olan güncel muafiyet bedelini ödemekle yükümlü olursunuz. Bu bedeller, aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Excess bedellerine %18 KDV dahil değildir.

 

Grup

OTO

EXCESS

SLDW

SLDW EXCESS

CD

Symbol / Clio HB Dizel AC vb.

1500.00

20.00

0.00

ED

Egea Dizel AC vb.

1750.00

20.00

0.00

F

Fluence / Focus Benzinli AC

2000.00

30.00

0.00

FD

Fluence/Focus Dizel AC

2000.00

30.00

0.00

G1

Clio HB Dizel Otomatik

2000.00

30.00

0.00

GD

Fluence / Focus Dizel Otomatik AC

2000.00

30.00

0.00

HD

Trafic / Custom 8+1 AC

3500.00

40.00

0.00

MD

Mercedes C200 Otomatik Dizel AC

4000.00

50.00

1000.00

SD

Megane Dizel Otomatik AC

2000.00

40.00

0.00

TD

Talisman / Passat / Kadjar AC

2500.00

40.00

0.00

 

c)   SLDW koruma paketi almanız durumunda, otomobilde meydana gelebilecek muafiyet bedeli kapsamında kalan küçük hasarlar karşılanır.Günlük SLDW tutarları yukardaki tabloda belirtilmiştir.

MD grupTa SLDW koruma paketi, muafiyet tutarını 1.000TL+%18 KDV’ye düşürür.

d)  LCF koruma paketini almanız durumunda, trafik kazası olmaksızın meydana gelen lastik patlama ve yarılmaları, aracın camları, ön farları, sinyal lambaları ve dış aynalarının kırılması bedelleri karşılanır.Günlük ücreti 12TL (%18 KDV dahil)

e)  Ferdi Kaza Sigortası ( PAI ) da önerebiliriz. Eğer bu sigortayı satın alırsanız kontrat üzerinde ayrıca belirtilecektir. Sigorta ve Hasar Korunma Programı hakkında bilgiyi kiralama yaptığınız ofisten alabilirsiniz.

 

Hasar Koruma Paketleri  Kapsamı Dışında Kalan Durumlar:

 

Otomobili kullanan kişinin alkollü karıştığı her kaza
Otomobilin sürücüsü sebebiyle trafik tarafından bağlanması
Kazadan dolayı kesilen trafik cezaları
Otomobilin altının (Marşbiyel, karter) kaza olmaksızın vurulması
Otomobilin koltuk döşemesinin yanması,sıvı dökülmesi, aşırı kirli teslim edilmesi
Otomobilin dağlık arazi, kumluk,bataklık , kumsal v.b. trafiğe uygun olmayan yollarda otomobillerin tahammül güçlerine ve özelliklerine aykırı amaç, yer ve yollarda kullanılması, ralli, hız denemesi,motorlu sporlarda ve trafiğe kapalı alanlarda sürülmesinden dolayı oluşan hasarlar
Şahsi eşyalarınızın otomobilden çalınması
Sözleşmede kayıtlı olmayan sürücünün karıştığı kazalar ya da hasarlar
Yağmur sonucu sel sularının araca verdiği zararlar ya da dolu nedeniyle aracın kaportasında oluşan hasarlar
Otomobilde kafessiz hayvan taşınması sonucu oluşan zararlar
Sizin sorumluluğunuz başlığı altında yer alan (d) bendindeki koşullar
Araç anahtarının kaybolması, çalınması, suya düşmesi v.b.
Kullanım hatası ve/veya dikkatsizlik, tedbirsizlik vb. nedenlerle (sayılanlarla sınırlı olmaksızın, hatalı vites değiştirilmesi nedeni ile şanzıman arızası, uyarı ışığı yandığı halde aracın kullanılmaya devam edilmesi nedeniyle oluşacak hasarlar, yakıttan kaynaklı arıza ve hasarlar vb.) oluşan her türlü mekanik ve elektrik dahil olmak üzere tüm zararlar
Vandalizm, terör ya da toplumsal olaylar nedeniyle oluşan hasarlar
Kiralama sırasında doğru olmayan ya da eksik verilen bilgi sonucu yaşanan masraflar, hasar v.b. Mücbir sebep
KARŞILIKLI TRAFİK KAZALARINDA KİRACI MUTLAKA KAZA RAPORU VE ALKOL RAPORU HAZIRLAMAK ZORUNDADIR. RAPOR DÜZENLENMEMESİ HALİNDE KİRACI OLUŞAN HASARLARDAN TÜMÜYLE SORUMLUDUR.

 

Kaza Anında Yapılması Gerekenler:

 

Çift taraflı kazalarda tarafın/tarafların ehliyet, ruhsat ve trafik sigorta poliçelerinin fotokopisini almak,fotokopisinin mümkün olmadığı durumlarda bilgilerini (ehliyet no, verildiği il,trafik sigorta poliçesi v.b) yazılı olarak temin etmek.
Yeterli güvenlik önlemi almadan aracı terk etmemek


Kazada Trafik Polisi Ya Da Jandarma Tarafından Rapor Gerektiren Haller

 

Sürücüde akıl sağlığı ve alkol şüphesi varsa
Sürücü belgesiz motorlu araç kullanıyorsa
Kazaya karışan araçlardan biri resmi plakalı ise
Kamuya ait eşyada zarar meydana geldiyse
Kazada sadece 3. Kişilere ait eşyalara zarar gelirse
Kazaya karışan araçlardan birinin Trafik sigortası yok ise
Trafik kazası ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanmışsa
Kaza oluşunda karşı sürücüyle anlaşamamanız halinde.


7.  Veri Güvenliği

 

Bize bu kiralamanız için vermiş olduğunuz herhangi bir bilgiyi, rezervasyon almak, sizi müşteri listemize ekleyip eklemeyeceğimize karar vermek, ödeme almak için ve kiralama sözleşmesinde belirtilen koşullara uygun olarak, araç sizin kullanımınızdayken ve döndükten sonra ortaya çıkabilecek takip gerektiren konuların araştırılması amacıyla kullanabileceğimizi kabul edersiniz. Bize vermiş olduğunuz bilgileri pazar araştırma çalışmasında da kullanabiliriz. Eğer kiralama sözleşmesi koşullarına aykırı davranırsanız, gelecekte sizinle ilgili karar vermede kullanmak üzere bunu kayıtlarımıza alabiliriz. Bu bilgiyi, kredi değerlendirme kuruluşları, Emniyet ve Trafik polisi, borçlu olduğunuz kurumlar ve sizinle ilgili bilgiye göre onların müşterisi olup olamayacağınıza karar verecek diğer kuruluşlarla ve (TOKKDER) Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği ile paylaşabiliriz. Size araç verip vermeme konusunda diğer kuruluşlardan sizin araç kiralama geçmişinizle ilgili bilgi toplayabileceğimizi kabul edersiniz. Bu kiralama sözleşmesinde adı geçen sizin ve ek sürücülerin bilgileri, kamu kuruluşları ve mahkemeler tarafından talep edildiğinde vereceğimizi kabul edersiniz.

Bu 8. Maddede geçen “biz” veya “bize” ofislerimizden herhangi biri, acentelerimizden herhangi biri, aynı gruptaki şirketlerimizden biri ya da herhangi bir ülkedeki Europcar olabilir.

 

8.   Sözleşmeyi Sonlandırma

 

Aşağıda belirtilen ana koşullara uymamanız durumunda sözleşmeyi tek taraflı olarak feshederiz.

a)  Bir nihai tüketici iseniz, kira bedellerinin zamanında ödenmemesi durumunda, sözleşme hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın fesih olur. Bu durumda kiracı otomobili derhal iade etmek durumundadır. Aracın iade edilmemesi halinde, kiracı güveni kötüye kullanma suçunu işlediğini resmen kabul ve taahhüt eder. Eğer borçlarınıza karşılık herhangi bir malınıza haciz konduğunu veya böyle bir konunun size tebliğ edildiğini tespit edersek bu sözleşmeyi tek taraflı olarak feshederiz.

b)  Bir ticari bir firma iseniz, aşağıdaki durumlarda sözleşmeyi tek taraflı feshederiz:

Firmanız tasfiye sürecindeyse, kayyumdaysa, mallarınız yediemindeyse veya takipteyse
Alacaklılarla anlaşmak için hukuki yollara gittiyseniz
Mallarınızın borçlarına karşılık haczedildiğini tespit edersek
Bu sözleşmenin koşullarına uymazsanız
c)   Bu sözleşmeyi tek taraflı olarak sonlandırmamız, bu sözleşmeden doğan borçlarınızı tahsil etmemizi etkilemeyecektir. Eğer bu sözleşmenin ana gereksinimlerini yerine getirmezseniz sizden ek ücretler talep etme hakkımızı saklı tutarız. Aracı sizden geri alır ve bu durumun oluşmasından dolayı sizden ek ücret talep edebiliriz.

d)  Bu sözleşmenin sora ermesinden sonra, her ne kadar bitmiş de olsa, aracı güvenli bir şekilde korumak ve en yakın ofise teslim etmek zorunda olduğunuzu kabul edersiniz.

 

 

9.   Yetkili Mahkeme

 

Bu sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre değerlendirilir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda bu ülkenin kanunları ve İstanbul Anadolu Adalet Sarayı İcra ve mahkemeleri yetkili olduğunu kabul ve beyan ederim 

Türkiye?nin en büyük yüzölçümüne sahip kenti olan Konya, tarih boyunca Anadolu Selçuklu Devleti ve Karamanoğulları gibi büyük devletlere başkentlik yapmıştır.  Konya?nın önemi başkentlik yaptığı devletlerin yanı sıra Anadolu coğrafyasındaki önemi stratejik bir noktada yer almasından gelmektedir. M.Ö 7000?li yıllardan günümüze kadar önemli medeniyetlere ev sahipliği yapması sebebiyle zengin bir kültür mirası barındırma özelliğiyle adeta bir müze şehir özelliği taşımaktadır. Hem tarih kokan hem de bir gönül diyarı olan bu kentte seyahat edebilmenin keyfini Enterprise Konya rent a car ofisimizden alacağınız araç kiralama hizmetiyle çıkartmaya ne dersiniz? Konya, mistik bir yolculuğa çıkmak isteyenler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Enterprise Konya araç kiralama ofisimize merkezi konumu sayesinde kolayca ulaşabilir, profesyonel hizmeti en güvenilir biçimde alabilirsiniz.